Web Sitesi Hazırlama, 3. Bölüm: Web Alanı Barındırma Servisinin(Website Hosting) Bir Firmadan Alınması.

Web sitemizi hazırladık ve Internet üzerinde yayına hazır hale getirdik. Sırada web sitemizin ziyaret edilebilmesi için yayınlanması var. Web sitemizi yayınlayabilmek için hosting yani barındırma hizmeti veren sitelerden yararlanacağız. Peki hosting nedir, ne işe yarar, bu işi nasıl becerecez? Bu soruların cevaplarına bakalım:

Hosting Nedir?
Web sitelerinin her gün, günün her saati ziyaret edilebilmesi için her zaman açık ve yüksek hızda internet bağlantısı olan bilgisayarlarda bulundurulması, buralarda depolanması gerekir. Bu hizmete hosting veya web sitesi barındırma hizmeti denir. Web sitesi sahibi olan kişiler bedava veya belli bir ücret karşılığında bu hizmeti alırlar. Bu hizmeti veren şirketler sunucularında aynı anda onlarca ve hatta yüzlerce web sitesini host ederler. Aklınıza hemen şu soru gelebilir: Peki evdeki sürekli bağlı bilgisayarımda bu işi kendim yapsam? Makinenizin ve bu hizmetin gerektirdiği bilgisayar servislerinin sürekli açık kalma ve problemsiz işleme gereksiniminden dolayı bu hizmeti kendi kendinize sağlamanız olanaksız olmasa da ideal çözüm değildir. Zaten benim bu işi yapacak kapasitem var diyorsanız ileriki satırları okumadan bu yazıyı okumayı sonlandırabilirsiniz :). Peki hosting hizmeti alırken başlıca nelere dikkat etmemiz gerekir açıklayalım:

Alan: Bize verilen alan büyüklüğünü kastediyorum. 10M, 100M, 1G gibi büyüklüklerde alan kapasitesi olabilir. Dikkat etmemiz gereken husus yaptığınız web sitesinin alanının ileride extradan koymayı düşündüğünüz dosyalar ile beraber bu alan kapasitesine sığıyor olması gerekir.

Bandwidth(Bant genişliği, trafik kapasitesi): Web sitemizi ziyaret edenler sunucuya bağlanıp oradan dosya alırlar. Bu sırada network üzerinde bir veri alışverişi olur. Ne kadar trafik kullanmanıza izin verildiği hosting firmaları tarafından belirtilir. Eğer bu trafik kapasitesi geçilirse hosting firması bu hizmetini sizin haberiniz olmadan durdurabilir, sizi öncesinde uyarabilir veya sizden extra ücret talep edebilir. Onun için ne kadar ziyaretçinizin olacağı, bu ziyaretçilerin ne kadar büyüklükte dosyalar kullanacağı gibi faktörlerle trafiğinizi tahmin etmeli ve hosting hizmeti alırken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Diğer özellikler: Yukarıdaki 2 ana özelliğin dışında onlarca hatta yüzlerce özelliğin de verildiğini duyabilirsiniz. Bunlar arasında önemlilerinden bazıları:
* Bir kontrol panelinden kendi mail açma, silme, okuma işlemlerini yapabiliyor olabilmeniz.
* Eğer bir özgür yazılım kullanacaksanız bu yazılımın ihtiyaç duyduğu özelliklerin bu hizmet tarafından karşılanıyor olması (PHP programlama dili ve MYSQL veritabanı olması gibi…)
* Dosyalarınızı kendinizin atabilmesi için bir FTP hesabı veriliyor olması.
* Ziyaretçi istatistiklerini takip edebileceğiniz bir veya birkaç yazılımın bir kontrol panelinden erişilebiliyor olması.

Bu aşamada aklınıza şu soru gelebilir. Peki bedava varken niye paralı hizmet alayım? Bedava hizmet veren şirketlerin büyük kısmında bazı kısıtlamalar mevcuttur. Eğer bedava hosting hizmeti almayı düşünüyorsanız şu olasılıklara dikkat etmeniz gerekir:
* Birkaç ay sonra hizmetiniz kapatılıyor olabilir.
* Sunucunun hızı veya size verilen diğer özellikler ihtiyaçlarınızı karşılamıyor olabilir.
* Bandwidth, yani bant genişliği, size verilen trafik kapasitesi yeterli olmadığı için ay bitmeden ziyaretçileriniz yapmış olduğunuz web siteniz yerine bir uyarı ile karşılaşıyor olabilir.
* Sitenizin herhangi bir yerinde sizin kontrolünüz dışında bir reklam yayınlanıyor olabilir.
* Bir problem olduğunda hiç veya yeterli desteği alamıyor olabilirsiniz.
Yada en iyi olasılıkla bunların hiçbirini yaşamazsınız ve bedava web barındırma hizmeti aldığınız yer daha yüksek kapasitede bir hizmeti size paralı satmak için bekler ve sizin ihtiyaçlarınız bu limitleri geçmediği sürece bu işinizi bedava halletmiş olursunuz.

Peki ücretli hosting alacaksınız ve herşey çok güzel olacak 🙂 Ücretli hosting hizmeti alırken de çok dikkatli olmanız gerekiyor. Genellikle daha iyi hizmet alsanız da ücretli hosting hizmeti alırkende birçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekiyor:
* Güvenilirlik, süreklilik. Maalesef zaman zaman kısa ömürlü hosting firmaları olabiliyor. Bugün hizmet aldığınız firma 3 5 ay sonra ortadan kaybolabiliyor.
* Destek. Eğe ücretli bir web sitesi barındırma hizmeti alıyorsanız desteğinin iyi olduğunu önceden belirlemeye çalışın. Dost kara günde belli olur. Herşey tıkır tıkır işliyor ve her ay paranız verilen hizmet karşılığında alınıyorken herşey güzel ama bir problem olduğunda size ne kadar hızlı ve çözüme odaklı yardımcı oluyorlar…

Ve ne olursa olsun web sitenizin yedeğini kendinizde saklayın.

Bedava hosting hizmeti alabileceğiniz bazı site adresleri:

http://www.000webhost.com/
http://ifastnet.com/
http://freehostia.com/free_hosting.html
http://www.awardspace.com/web_hosting.html
http://www.hostfreeweb.com/
http://www.110mb.com/
http://byethost.com/
http://pro-hosts.org/
http://www.50webs.com/

Sonraki bölüm: Web sayfalarının servis alınan yere gönderilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir